Az ELTE-n, egy "IKT és web 2.0 a gyógypedagógiában" nevezetű kurzus keretében a félév során csoportban kell dolgoznunk egy projekten. Ez a blog pedig tanulási naplóként funkcionál, tehát a projekt során felmerülő kérdéseinket, problémáinkat, megoldásainkat, kapcsolódó tapasztaltainkat, gondolatainkat osztjuk itt meg. A téma, amely a mi csoportunknak jutott, az akadálymentesítés. Ezen belül is leginkább az IKT eszközök területén vett akadálymentesítés.
2012. október 30., kedd
Sulivilág - web 2.0 a közoktatásban
Az előző bejegyzésemben felvetett problémához (az internet mint csupán hatalmas információbázis) kapcsolódva szeretnék bemutatni egy közösségi oldalt, ami direkt oktatási céllal készült, és jó lehetőség az IKT-eszközök oktatásba való bevonására.
A sulivilág (www.sulivilag.hu) sok szempontból hasonlít bármilyen egyéb közösségi oldalhoz, viszont kifejezetten a közoktatás résztvevőinek (tanárok, diákok és öregdiákok, szülők) hozták létre, az ő igényeikhez próbál alkalmazkodni.
Én sajnos nem ismerem közelről a facebookot, bár ma bekéredzkedtem a húgom oldalára, annak érdekében, hogy hitelesebben tudjam összevetni a sulivilággal.
Hasonlóság a kettő között, hogy a regisztrált tagok ismerősöket gyűjthetnek, követhetnek másokat, közösségeket alapíthatnak, ezekhez csatlakozhatnak. A sulivilágon a közösségek intézményekhez (iskolákhoz) kötődnek, ezeken belül lehet létrehozni osztályokat, amihez csatlakozhatnak az ott tanító tanárok szaktanárként, vagy osztályfőnökként, a szülők és a diákok.
A "hagyományos" közösségi oldalak alkalmazásai (saját adatok, profil szerkesztése, központi üzenőfal, képfeltöltés, blog, üzenetek, eseménynaptár, közösségek és követők menedzselése, alkalmazások) mellett megjelennek speciálisan oktatási célokra használható alkalmazások (órarend, feladatok készítése, feltöltése, leckefüzet)is.
Az alkalmazások között találhatóak például egyébként játékok is (igaz igen kevés (2db), ezen még lehetne fejleszteni).
Az aktivitást bal oldalon piros almák jelzik (minél több tevékenységet végez az ember az oldalon, annál több alma színeződik ki), szerintem ez a direkt visszacsatolás különösen a kisebb gyerekeknek fontos.
Az oldal hatalmas előnye a nagyobb közösségi oldalakkal szemben, hogy védett, a felkerülő tartalmak szigorúan ellenőrzöttek, illetve szerintem ügyesen meg lehet tanulni "kicsiben"/ "egyszerűbb változatban" a közösségi oldalak használatát. Pl. itt is eldöntheti az ember, hogy mit kinek mutat meg.
Hátrány lehet viszont, hogy csak kevesen ismerik, kevesen használják, természetesen korlátoltabbak az általa nyújtott lehetőségek, mint pl. a facebook által felkínáltak.
Persze nem is azzal a céllal jött létre, hogy nemzetközi közösségi oldalakkal versenyezzen, hanem hogy az oktatásban résztvevő, többé-kevésbé zárt közösségek használni tudják saját céljaikra.
Ha kedvet kaptatok hozzá, nézzétek meg közelebbről (lehet pl. az ELTE diákjaként regisztrálni)! :)
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése