Réka egy korábbi ötletéből kiindulva, elkezdtem kutakodni a neten az internetfüggőséggel kapcsolatosan, és egyből kidobta a google, hogy vannak fent internetfüggőségi tesztek, melyeknek kitöltésével az ember képet kaphat arról, hogy vajon nem tölt-e be túlzottan fontos szerepet az életében az internetezés. Alapvetően úgy találtam, hogy két fajtája van ezeknek, az egyik, amit az ember maga tölt ki, a másik verziót pedig gyanakodó szülők töltethetik ki gyermekükkel, hogy ezáltal elűzzék, vagy megerősítsék aggodalmaikat. Az általam talált tesztek mindegyike olyan volt, amit kitöltés után elküldve, a rendszer kiértékel magától. A tesztek kitöltésével természetesen senki nem kaphat pontos diagnózist problémájáról, és ezt több helyütt hangsúlyozzák is ezeken az oldalakon.
Ahogy megtaláltam ezeket a kérdőíveket, arra gondoltam, hogy kitöltöm az egyik ilyen felnőtteknek szóló kérdéssort, de ahogy belefogtam ebbe, rájöttem, hogy ehhez legalább időnként úgy kellene éreznem, hogy túl sok időt töltök internetezéssel. De ez rám nagyon kevéssé jellemző. Igazából tényleg csak a legszükségesebbre használom az internetet, és soha nem éreztem még, hogy ne tudnék könnyedén elszakadni tőle. Éppen ezért tehát alig van egy-egy olyan kérdés a kérdőívben, amire legalább úgy tudnék válaszolni, hogy "ritkán". A kérdőívekben azonban ez a legenyhébb gyakorisági jelző az összes közül, így tehát értelemszerűen nem sikerülhet valósághű válaszokkal kitöltenem egy ilyen kérdőívet.
Ahogy realizáltam ezt, azon kezdtem el gondolkozni, hogy az internetfüggő emberek vajon nem kerülhetnek-e egy olyan stádiumba más függőkhöz hasonlóan, hogy elvesztik a realitás érzéküket, és már nem tudják józanul megítélni, hogy mennyi időt is töltenek internetezéssel? Magyarán tehát, nem eshet-e meg, hogy nem is ébrednek rá, hogy bármi probléma lehet az internet használati mennyiségükkel kapcsolatosan? Ennek a kérdésnek már nem néztem részletesen utána, de véletlenül rátaláltam egy cikkre, amiből szeretnék idézni egy mondatot: "Az internetfüggőség felismerését megnehezíti, hogy - sok más szenvedélybetegséggel ellentétben - maga a tevékenység társadalmilag elfogadott." Ezek alapján tehát valóban nem ismeretlen jelenség az, hogy az érintett személy (talán a nem annyira extrém esetekben jellemző inkább) észre sem veszi azt, hogy internet függősége alakult ki.
Íme a linkek, amin elérhetőek az internetfüggőségi tesztek:
http://www.betegvagyok.hu/teszt/szulo-gyermek-internet-fuggosegi-teszt (gyerekeknek szóló)
http://www.betegvagyok.hu/teszt/internetfuggoseg-teszt (felnőtteknek szóló teszt)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése